Drømmekage

Drømmekagen er en ægte skærekage-klassiker og en “klassens time”-favorit.
Den er nem at lave og så smager den skønt med den luftige lyse kagebund og det snaskede kokosfyld ovenpå.
Kagen er en dansk opfindelse og stammer fra Nordjylland, hvor den var en familieopskrift kaldt “Østergaardkagen”. Hvis du kunne tænke dig at læse mere om historien bag kagen, så er den ret fin og kan findes HER.
Her får du opskriften med de forhold mellem æg, mel og sukker som jeg bruger, når jeg bager kagen.
Opskrift på drømmekage (bradepande på ca. 23 x 33 cm)
Arbejdstid: 45 minutter (inkl. bagetid)
Ingredienser
KAGE
3 æg
275g sukker
1 tsk vaniljepasta eller 2 tsk vaniljesukker
2 dl mælk
50g smør
250g mel
2½ tsk bagepulver
FYLD
125g smør
200g brun farin
100g kokosmel
½ dl mælk
Sådan gør du:
Kom mælk og smør i en lille gryde og lun det ved lav varme til smørret er smeltet.
Imens piskes æggene, sukker og vanilje længe så det bliver lyst og luftigt. Det er vigtigt at du er omhyggelig her – det giver luftigheden til din kage.
Afvej melet og bland bagerpulveret i.
Sigt nu skiftevis mel i og hæld en smule af den lune smør/mælk i æggesnapsen imens du forsigtigt vender dejen sammen.
Hæld kagen i en lille bradepande beklædt med bagepapir (bradepande på 23 x 33 cm) og bag kagen i en forvarmet ovn ved 190 grader almindelig ovnvarme i 20-25 minutter.
Når kagen har bagt 15 minutter forbereder du fyldet ved at komme alle ingredienserne til det i en tykbundet gryde og smelte det hele godt sammen. Når alle smørklumper smeltet og toppingen er jævn og flydende, er den klar.
Mærk efter på din kage – når den er lige på nippet til at være færdigbagt tager du den ud og hælder fyldet på og fordeler det jævnt. Skru ovnen op på 200 grader og bag kagen yderligere 5 minutter – måske lidt længere – til toppingen bobler og karameliserer.
Lad kagen afkøle helt før den skæres ud og serveres.
Ingen kommentarer endnu