
Det er ikke svært at lave ketchup fra bunden af gode råvarer. Det kræver ganske få ingredienser og kun almindeligt køkkenudstyr. Hjemmelavet ketchup er en helt anden smagsoplevelse end købeudgaven; den smager af meget mere – har “dybde” og intensitet og mange smagsnuancer i sig. Jeg kan godt lide at mixe en masse forskellige tomatsorter, men for at sikre at ens ketchup bliver rød, så bør man bruge flest røde tomater. I min opskrift er der desuden rød peberfrugt, som dels bidrager til smagen og dels giver ekstra flot rød farve til din ketchup.
Det er oplagt at lave sin egen ketchup, hvis man har et drivhus eller køkkenhave med mange tomater, men man kan naturligvis også bruge købe-tomater. Husk blot, at hjemmelavet mad (som alt andet) aldrig er bedre end de råvarer man bruger, så vælg øko tomater (og æbler, løg og peberfrugt..) for at styre udenom sprøjtemidler.
HOLDBARHED OG HYGIEJNE:
Brug sylteegnede glas og låg. Skold eller opvarm glas og låg i ovn, så de bliver sterile. Sylter jeg store mængder på én gang, så kommer jeg alle glas og låg i ovnen ved 140 grader i 20 minutter. På den måde slipper jeg for at stå og jonglere med en masse kogende vand. Hvis man kun laver få glas, kan man koge glas og låg i 5 minutter.
14 dages holdbarhed: Glas og låg skylles i atamon. Ketchup påfyldes imens den er genenmvarm (dog ikke kogende) og glassene lukkes straks. Sættes i køleskab og spises indenfor 2 uger.
1 år (eller længere) holdbarhed: Hvis glassene med ketchup henkoges, så kan de holde helt til næste tomatsæson. Korrekt henkogte fødevarer kan holde sig tætlukket i et mørkt skab ved stuetemperatur i årevis. Henkogning er lidt en videnskab i sig selv. Det er en konserveringsmetode, hvor mad opvarmes i glas med løse låg på til 80-100 grader henover et passende tidsrum, således at mikroorganismer dræbes og luft trykkes ud af glasset. Ved afkølingen dannes der undertryk, så glas og låg suges sammen. Derved kan sporer fra mikroorganismer ikke udvikle sig.
Glas med ketchup kan henkoges i trykhenkoger eller i ovn. Jeg sætter glassene i ovnen i en dyb bradepande med låg lagt løst på glassene og lige skruet en smule fast. Ovnen indstilles på 140 grader og når det bobler i glassene får de 20-30 minutter afhængig af størrelsen. Ovnen slukkes, lågene skrues fast (brug tykke grydelapper!) og afkøler i ovnen der står på klem. Herefter kan de opbevares udenfor køl. Lyt efter den klassiske “plop”-lyd, når glassene åbnes og skal bruges. Lyder den, så har der været dannet det omtalte undertryk.
Hvis man bliver grebet af at sylte og konservere sin mad, så anbefaler jeg, at man sætter sig ind i principperne bag syltning, saltning, tørring og henkogning.

Opskrift på ketchup (5 dl)
Ingredienser
500g blandede tomater, skåret i passende stykker
2 æbler (skrællet og kernehus fjernet, skåret i både)
2 skalotteløg, groft snittet
1 fed hvidløg
1/2 rød peberfrugt (kerner og hvide hinder fjernet), skåret i grove stykker
3 spsk brun farin
3 spsk sukker
1/3 tsk stødt nellike
1 knivspids kanel
1 dl eddike
1/3 tsk groft stødt peber
Sådan gør du:
Alle ingredienserne gøres klar; skylles og skæres (se ingredienslisten).
Kom alle ingredienserne i en tykbundet gryde og kog det hele op. Lad herefter småsimre under låg 1 time.
Tag af varmen og blend til fin konsistens med stavblender.
Tryk massen igennem en sigte over i en ren gryde.
Kog ind til ønsket konsistens. Smag til med salt, peber og evt. mere sukker.
Kom på rene, skoldede glas.


0 kommentarer