– REKLAME: Dette blogindlæg indeholder reklamelinks –

Jeg sætter en stor ære og fornøjelse i at deltage aktivt i mine børns læring og dannelse, og derfor har jeg bl.a. ved alle børn forberedt dem inden skolestart med det vi hjemme hos os kalder “førskole”.
Dette kom helt naturligt ved det ældste barn, da han blev hjemmepasset helt til skolestart, men sidenhen har vi valgt at børnene skal i børnehave de sidste par år inden skolestart. Der bruger jeg også “førskole”, hvor barnet faste ugedag har førskoletid sammen med mig. Normalt bruger vi 20-30 minutter pr. gang, hvor vi så enten har om tal, bogstaver, trafik (hæfterne fremhævet her) eller om natur eller kristendom/katekese.
Timingen skal dog være rigtig. Det skal ikke være en sur pligt for barnet at øve at skrive tal og bogstaver, men noget de er nysgerrige på og har modet på at fordybe sig i.
I dette indlæg kan du finde de hæfter som jeg anbefaler til at lære om tal, bogstaver og trafik for de helt yngste børn fra 5 års alderen.
123-leg, Forlaget Bolden
En af de ting børn gerne naturligt begynder at interessere sig for er tal og mængder. Når barnet kan tælle til 10 (og måske mere) er denne bog et godt “next step”, hvor barnet kan lære at skrive de enkelte tal – både at skrive dem og få en forståelse for hvad mængden for tallet 1, 2, 3, osv. er. Bogen behandler tallene 1-10.
Bogen er delt op så man gennemgår tallene et af gang, og der er dedikeret 2 sider til hvert tal.
For hvert tal starter man med at farvelægge tallet og derefter øver man at skrive det. Herefter følger en variation af flere øvelser, som skifter fra tal til tal. Øvelser i bogen er f.eks. “farvelæg 2 frøer” (ud af en række med 6 frøer) og sæt ring om alle de ting der er 3 af (på et billede med en masse genstande).
Bogen indeholder klistermærker som barnet på nogle sider skal bruge i øvelserne.
ABC-leg, Forlaget Bolden
Dette hæfte er opbygget på samme måde som “123-leg”, men behandler i stedet det danske alfabet fra A-Å.
Hæftet dedikerer 1 side pr. bogstav med få undtagelser (i/j behandles sammen, m/n behandles sammen, p/q behandles sammen, v/w behandles sammen og xyz behandles sammen).
Hver side starter med at man farvelægger bogstavet og derefter skal man øve at skrive det. Herefter følger 2 øvelser, hvor man arbejder med at genkende bogstavet visuelt og dets lyd. Øvelser i bogen er f.eks. “farvelæg alle E du kan finde i kassen her” og “indsæt de rigtige klistermærker og sæt ring om alle ord der starter med K”.
Bogen indeholder klistermærker som barnet på nogle sider skal bruge i øvelserne.
Jeg lærer om trafik, Forlaget Bolden
Dette hæfter hjælper godt på vej til at snakke med barnet om, hvordan man gebærder sig i trafikken.
Der bliver behandlet temaer som “hvordan kommer man sikkert over vejen”, “hvad betyder trafiklyset”, “bliv set i mørket” og “hvad er rigtigt og forkert i trafikken”.
Øvelserne i bogen er en kombination af at sætte klistermærker ind, farvelægge, sætte ring om og krydse af i felter. Der er også steder i hæftet, hvor mor eller far må snakke med barnet om svaret og skrive det på en linje eller krydse svar af.

Hvad betyder reklamelink? Reklamelink betyder, at jeg tjener en mindre procentdel, hvis du klikker på produktet med reklamelink og derefter foretager et køb. Det koster ikke dig noget ekstra.



0 kommentarer