Bagt tomatsuppe m. mascarpone

Denne tomatsuppe er nem at lave og har den lækreste dybe tomatsmag. Tomaterne bages i ovnen og det giver nogle virkelig unikke smagsnuancer. Den jævnes med mascarpone, piskefløde og gerne lidt hønsefond, hvilket giver en dejlig cremet konsistens.

Og når jeg siger “nem”, så mener jeg faktisk NEM. Tomater og grøntsager skal selvfølgelig lige skylles og snittes, men dette kan du faktisk sagtens gøre aftenen før og så bare sætte fadet (dækket med film) i køleskab. Så kan det blot ryge i ovnen dagen efter.

Fadet skal have 45 minutter i ovnen, og der kan du nyde den skønne duft af de bagte tomater sprede sig i hjemmet. Så skal indholdet i fadet blendes og derefter lige koges op i en gryde og smages til.

Et skønt måltid med masser af grønt og vitaminer, som passer i en travl hverdag.

Opskrift på bagt tomatsuppe m. mascarpone (til 4 pers.)

Arbejdstid: 20-25 minutter i alt + 45 minutters ovntid

Ingredienser

300g tomater (gerne blandede sorter)

40g peberfrugt

1 rødløg

2 fed hvidløg

En lille håndfuld basilikum 

0,75 dl olivenolie 

2 dl hønsefond eller grøntsagsfond

200 ml piskefløde

3 spsk mascarpone

1 tsk sukker

1 tsk mørk balsamico

Salt efter smag

Sådan gør du:

Kom alle grøntsager (skyllede/skrællede og skåret i grove stykker) i fad. Overhæld med olivenolie. Bag i ovn ved 175 grader i 45-60 min til grøntsagerne dufter, er bløde og har lidt svedne kanter.

Kom indholdet fra fadet i en gryde. Blend jævnt med stavblender.

Tilsæt fond og varm op i gryden. Når det koger skrues lidt ned og fløde samt mascarpone tilsættes. Smag til med sukker, salt og balsamico inden servering.

TIP! Server gerne din tomat suppe med mere mascarpone til (eller cremefraiche), kogte suppehorn og sprøde brødcroutoner.

0 kommentarer

Indsend en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *